
" " ?
: 10.12.2008.
27089
:
. , - . .
, 90% - , . , . , . ?
2002, 2003 . , . . 2004 . 40%. .
, . ( ), , . 7-8%, , , 30-40% .
, . . 2-3 - , , .. 200-250% !
, . - , - .
- , . , :
. , 100 000 . , . ? , , 100 000 . 3%, 103 000 .
. , . , , 3% , .
103 000 ., 1-2 30-40% . , 106 090 . , , 110 000 .
. 20%, 120 000 ., 10% , 10% . , . . 120 000 . 3% 123 600 . 3% , 127300 . , 130 000 .
:
-, , 30%. 12% , 8% 10% , . , :
- , . , 10% . , 20-40%
- , 6% , , 12%
, 20-30% , , , . .
, , , , . , - " ". - , 300%. .
2009 .?
-, 50% . . , . , -. . , . . , 1,5-2 , . 2009 , 2007, . , .
, 2008 ., , , . , . 250% 50%. . . 2007 . , - .
. , .
, , , . 10-20%. , - -.
, - , , () . - , , .
, . , .
, , , . , .
, , , . , , , - . , - , .
2009 . , , .
----------------
, 1:1 , - . 2004. , . , , . . 2-3 , 2007. 60-70% . , 1995 .
. 2008 , 90% , 2008, . -, - .
, - , " ", 2006-2007. , . , .
1996-1997 , 3000 . 1 , , 6000 .
, , . , , , ( ). .
, , , .
:
Негонен ли бягаше гузния.....не знам?
Кой даде пари на строителите?
Кой определя цената на кредита на строителя?
Защо старата гарсониера сега се нарича двустаен?
Защо строителите винаги лъжат в общите и идеални части?
Кой определя условията на кредита на потенциалния купувач който купува от строителя?
Кой насади в главите на хората че видите ли панелките имат живот 50 години и спря кредитирането им?
Знаете ли колко е живота на панелен блок и с каква инвестиция може да се повиши с 50 години живота на панелките?
Разберете че банката отпуска веднъж кредит на стоителя ,веднъж на клиента и взема и от двамата.
За да вземе кредит строителя за даден проект то банката явяваща се инвеститор удобрява проекта.
Истинските грабители са :
1.Банката
2.Строителите с 250 % печалба .
Добрия брокер може да ви свали цената и да ви спести много проблеми за което вие трябва да си платите уговорената с договор комисионна .
Мисля че автора не е вникнал в процеса, но е факт че големите агенции са свързани с банковите институции и държейки над 60% от офертите на пазара могат да му влияят.
ne vi trqbvat posrednici. pla6tate si taksite ,podpisite pri notarius i edna pocerpka . tova e. taka posrednicite 6te ostanat s prast v .................
Ама хич не ми харесва тази част на статията на господин Стойчев, която обръща такова специално внимание на посредниците. Не случайно, това стана в един момент главната тема на коментарите по долу. Господин Стойчев, балонът на недвижими имоти е свързан единствено и само с желанието на продавачът да вземе максимално много и да даде максимално малко. Той (ПРОДАВАЧЪТ):
1. Не искат да плаща нотариална такса, било работа на копувача.
2. Не иска да плаща данъци.
3. Не иска да плаща ДДС
4. Не иска да плаща комисионни.
Без значение дали е спекулант или не, болестта е една й съща.
Защо точно те искат чисто еди колко си пари, а не си правят сметката, че средната пазарна цена е еди колко си и щом работиш с агенция, трябва да й се отчислиш. НЕ АГЕНЦИИТЕ го измислиха това - искам чисто. В магазина като отидеш какво казваш? Колко ви струва на едро стоката? Не, не го казваш, бръкваш се и си плащаш с всички данъци и ДДС-та и комисионни. А точно продавачите имат по 500% печалба. Нека си погледнат на каква сума са го придобили имота преди години. На десеторно по малка!!!Незапомнена в никой друг сектор. Посредниците са вдигнали комисионата най-много от 2% на 3%. Така, че господин Стойчев, ама въобще не е на място темата за посредниците в тая статия. Цените на имотите се вдигнаха от ЛАКОМИЯ. На продавачи, на банки, на спекуланти. Нищо повече!!! Последника си иска процента, ако работите с него, той не е днес 3, утре 5, вдругиден защото вървят сделките 6%. Докато продавачите в понеделника се събуждаха с нови цени от по 100 евро на кв.м. повече от предния. Т.е. по 6000 - 10000 евро за седмица. Супер нали? Ето защо дойде и кризата!!! Това в Америка се анализира по подобен начин, но там никой не слага в манджата и посредника. Просто защото за тях посредникът не е мръсна дума, а търговец. Както продавача, както адвоката, както нотариуса. Посредникът, както един търговец на дребно си плаща наема на магазина или офиса, рекламите, разходите, телефоните и т.н. Той е част от цената, а не е цената отгоре, защото някой иска чисто. КЪДЕ ГО ИМА ТОВА В ТЪРГОВИЯТА - ДА ИСКАШ ЧИСТО? Кой си? Богопомазания, за когото на важат икономическите и държавните закони? За какво измислиха понятието "данъчна оценка" - отново защото продавачът не иска да си плаща данъка върху реалната стойност. Защо инвестицията в строителството стана такъв добър бизнес? Защото сумите не се обявяват и се прибира много повече от обявените, защото се крият данъци, защото се лъже в квадратури в материали, дори в географско местоположение. ЕТО ЗАТОВА ДОЙДЕ СКАПАНАТА КРИЗА. Заради лакомията, заради нищо друго. Тя ще отмине до 4, 5 години. Но дали пазарът на недвижими имоти ще се успокои и тръгне нагоре? Не знам. Възможно е. Но възможно и да не е. Защото такъв следващ пик като 2004 - 2007-ма никога, повтарям никога повече няма да има. Няма да идват европейските спекуланти за да копуват нещо, което да продадат след година с 50% печалба. Няма да ги има и българските такива!!! А сгради ще има бол. Построени, полупостроени, проектирани, недовършени, с проблеми. Ето затова и няма да растат наемите. Дори след кризата. Е, няма да стоят на едно място, но няма да я бъде каквато беше. Защото и наемателите гледаха с едни такива голееееми лакоми очи. Е, сега гледат как им стоят празни апартаментите, особено офисите, за които си правеха сметка да си отгледат старините. Няма!!! Няма клиенти за офиси, магазини се търсят само на хубави места, с апартаменти можеш да се зариеш. 300 евро наем на двустаен луксозен в центъра, изглеждаше като приказка. Сега има, при търсене. А скоро и по интернет
С поздрав: Димитър, посредник от години
А за това кой наду цените на пазара, смятам, че най- важният фактор са банките. Либерализирането при отпускането на кредити даде възможност тези, които до тогава не са разполагали със средства, да си закупят жилище. То развърза и ръцете на спекулантите и даде възможност на строителните фирми да разширят дейността си. Сега виждаме какви са последствията само от отказа да се кредитират панелни жилища и намаления процент от цената за покупка на монолитно жилище.
Не е необходимо човек да работи като брокер, за да му е ясно, че цената на имотите зависят главно от съотношението между търсене и предлагане. Цената на всеки конкретен имот се договаря между продавач и купувач, ако интересите им не се срещнат- сделка няма, а присъствието на посредник по сделката не само не е задължително, но дори избягвано от клиенти, потърсили помощта на такъв и вече получили я. Но това е друга тема. Ако пък, в статистиката ще се отчитат парите, които "гълта" една такава сделка, съвсем честно е тук наред с процента на брокерите, нотариалната такса и таксата за вадене на данъчна оценка, да се добавят и средствата, които отиват за обслужване на кредита, евентуално лихви/икономистите да кажат, аз не съм компетентна там/ и нещата пак са различни.
Вместо заключение- всеки от нас може да си направи извод възможно ли е това, което не се е променило, да предизвика промяна и тогава да си отговори кое ДЕЙСТВИТЕЛНО е предизвикало промяната преди 2003-2004 година, а и сега.
"основните причини за надуването на балона на цените на недвижимите имоти са две:
- Наличието на спекуланти, които купуват жилища с единствена цел последваща препродажба. Видяхме, че в крайна сметка те успяват да спечелят едва 10-15% за година. Ако препродажбата се забави две или три години, печалбата може да достигне 25-40%
- Дейността на фирмите посредници, които взимат при една сделка около 6% комисионна, а ако същото жилище се продаде отново, делът на комисионната в нарастването на цената му вече е 12%
По този начин, за няколко години спекулантите и брокерите надуваха цените с по около 20-30% годишно, докато в София, Варна, Пловдив цените на кв. метър не започнаха да гонят цените в щата Флорида."
т.е спекулантите в комбинация с фирмите посредници надуха цените. В условията на нормално търсене и предлагане, растежа на цените щеше да бъде много по-бавен, и нямаше да се стигне до днешната ситуация, в която се блокира изцяло жилищния пазар и много брокери да се наложи да останат без работа.
Всеки труд е ценен, всяка алчност - пагубна.