Статии
Защо смъртността в България е най-високата в света?
Вече повече от десетилетие България e на първото място в класацията по смъртност в Евросъюза, а в последните години - дори и в света (по данни на Световната банка за 2018 – графика 1)*. 15.5 души на 1000 са починнали през 2019 година. Средната смъртност за света на 1000 души е 7.6. Смъртността в България е 2 пъти (100%) по-висока от средната. Още по-ужасяващи са данните от НСИ за 2020 година – 17.2 смъртност – абсолютен световен рекорд (увеличението за 2020 се дължи най-вече на КОВИД, но не за него ще стане дума в това изследване).
графика 1 - данни на Световната банка за 2018
Приемаме тази информация за нещо нормално, когато го чуем по новините, факт е и толкова.
Но аз си зададох въпроса, ЗАЩО сме нацията с най-висока смъртност?
Нито здравеопазването ни е по зле от това в Иран, Танзания или Уганда, а там смъртността е 3 пъти (300%) по-ниска отколкото в България! Нито климата и географските условия са неблагоприятни, нито храната е лоша, нито сме по-бедни от жителите на тези страни. Нито има война...
Няма очевидна причина, а измираме с най-високи темпове. Все пак причина има и тя е пред очите на всички ни, и може би затова не можем да я видим.
Тази причина се нарича ЕМИГРАЦИЯ.
Хората не са биологични единици, хората са социални същества, които живеят в общности. Тези общности се наричат семейство, род, народ. При това най-важната общност е семейството, то изгражда рода, а рода – народа.
Емиграцията разкъсва тъканта на тези общности, отделя родители от деца. Порасналите деца берат ягоди в чужбина, а възрастните им родители губят смисъла на живота, защото смисъла на живота на родителите – това са децата, впоследствие – внуците. Така е било хилядолетия, без значение какво робство или форма на държавно управление (царство, република) сме преживели.
Разбира се, родителите не умират веднага, когато децата им се запилеят по чужбина, но когато се разболеят, вече не се борят за живота, защото той е изгубил своя смисъл и умират. А от какво умират най-вече – от сърдечно-съдови заболявания.
Като казва д-р Светлозар Георгиев „ Острият стрес е значим пусков механизъм за развитие на остри коронарни синдроми, като рискът е повече от два пъти по-висок при пациенти, преживели стресиращи житейски съби тия. Доказан факт е, че инфарктът на миокарда и внезапната сърдечна смърт могат да бъдат причинени от емоционален дистрес“ (източник)
Трудно е да си представим по-голям стрес от това децата ни да са прокудени в чужбина. Да си сам, отделен от тях, да не можеж да общуваш с близките си, да няма на кого да разчиташ. Или да искаш да помогнеш, а разстоянието, което те дели от децата ти да те прави безсилен.
Като съберем 2+2 няма как да не направи 4 – стресът, който възрастните хора у нас преживяват вследствие на емиграцията на техните деца е причината за това България да е на 1-во място по смъртност в Света!
ВАЖНО: Емиграцията е причина само за завишената смъртност, както и за това да сме на първо място по този показател в света, но не и за всяка смъртност, хората така или иначе умират. Към емиграцията трябва да прибавим и други социални фактори, които не се отчитат, но имат допълваща роля към гореописаните процеси - вътрешната миграция, разводите.
Нека да се обърнем и към науката и да видим какво ще ни каже безпристрастният език на статистиката и фактите. От графиката виждаме, че смъртността от сърдечно-съдови заболявания в България е с 10% по-висока от втория в класацията – Румъния. Защо именно Румъния е втора – това е държавата с най-висока емиграция в Източна Европа и забележете – заедно с България оглавява две класации – по смъртност от сърдечни заболявания и по смъртност на глава от населението.
Другите държави в челото на класацията по сърдечно-съдови заболявания са Литва, Латвия и Естония. Това което знаем за тях е същото като за Румъния – високо ниво на емиграция и водещи позиции в световната класация по смъртност на глава от населението.
Подобна зависимост в науката се нарична корелация и показва факта, че едната изследвана величина е в пряка зависимост от другата. Остава да видим дали емиграцията зависи от смъртността или смъртността зависи от емиграцията.
Ако високото ниво на смъртност причинява емиграцията, би следвало децата да емигрират след като родителите им починат. Това в някаква степен би било вярно, ако на територията на страната се води война, както е в Сирия и това прокуди децата на загиналите във войната.
В България (Румъния, Естония, Латвия, Литва) няма такива обстоятелства, остава взаимовръзката да е:
ЕМИГРАЦИЯТА Е ПРИЧИНАТА ЗА ТОВА БЪЛГАРИЯ ДА Е НА ПЪРВО МЯСТО ПО СМЪРТНОСТ В СВЕТА.
Източници на данните
Още по темата: Ентропията и бъдещето на България